Prosesseissaan varma, tilanteisiin ketterästi reagoiva ja tulevaisuutta ennakoiva yritys, jonka menestys kumpuaa kyvystä hyödyntää tiedolla johtamista yrityksen joka tasolla. Onko tämä vain johtoryhmän unelma, vai voisiko se olla totta? Ja jos voi, niin mitä se edellyttää?
Olemme Visionbayn porukassa miettineet yrityksemme omaa kasvustrategiaa ja organisaatiomme toimintaa niin hyvässä kuin pahassa. Päätimme, että nyt on se hetki, jolloin tarvitsemme myös itse paremman tiedolla johtamisen prosessin. Lähdimme liikkeelle listaamalla organisaatiomme keskeisimmät aktiviteetit: teemme esimerkiksi dataselvitystöitä, rakennamme uusia tietomallinnuksia, annamme liiketoimintakonsultaatiota sekä ohjausta ja neuvontaa asiakkaillemme joka päivä. Lisäksi mainittuihin palveluihimme kuuluu liuta asiakkaaltamme piilossa olevia toimia, jotta kaikki pelittää.
Seuraavassa vaiheessa linkitimme aktiviteetit vastuualueiksi käyttäen periaatetta, jossa yhden vastuualeen pitäisi pystyä toimimaan mahdollisimman itsenäisesti, sen pitäisi olla selkeästi mitattavissa sekä valtuudet tunnistettavissa. Vasta tämän jälkeen mietimme, miten vastuualueet voitaisiin jakaa työtehtäviksi ja miten ja mihin kokonaisuuteen ne kuuluvat prosessien ja tiimityöskentelyn kannalta.
Oleellista on rajata tarkastelu tiettyyn organisaation osaan tai toimintoon, jotta prosessista saadaan oikeaa käytännön hyötyä.
Työtilat Huubiassa – data käyttöön loppukäyttäjän tehtävän ja raportointivastuiden mukaan
Oli aika loogista, että aktiviteettien ja vastuualueiden kirkastuminen herätti ajatuksen mallista, jonka avulla voimme auttaa asiakkaitamme hahmottamaan tiedolla johtamisen prosessia vastuualueiden kautta.
Oleellista on rajata tarkastelu tiettyyn organisaation osaan tai toimintoon, jotta prosessista saadaan oikeaa käytännön hyötyä vastuualueiden henkilöille.
Tiukka fokus auttaa meitä kaikkia hahmottamaan:
- mihin sekä mistä näkökulmasta tietoa tarvitaan juuri tässä yhteydessä JA
- kenen kanssa tietoa täytyy pystyä jakamaan sujuvasti JA
- kenen kanssa tietoa ei haluta jakaa tässä yhteydessä.
Kun nuo asiat ovat selvillä ja organisaation data on saatu jo haltuun (tiedolla johtamisen vaihe 1), voidaan oikeaa tiedolla johtamisen prosessia alkaa implementoimaan. Työstämme asiakkaallemme mallin pohjalta Huubiaan tarvittavat työtilat, dashboardit, raportit, keskustelukanavat ja käyttöoikeudet valitun osa-alueen mukaisesti. On ollut ilo seurata eri esittelytilaisuuksissa, miten loppukäyttäjät ovat aidosti iloisia lopputuloksesta, kun asia on ratkottu juuri heidän työnsä näkökulmasta samalla raportointivastuut huomioiden.

Tiedolla johtamisen prosessi
Annan esimerkin tiedolla johtamisen prosessista, johon määrittelimme ratkaisua juuri menneellä viikolla. Tässä esimerkissä organisaatio toimittaa asiakkailleen ratkaisuja projektiluonteisesti ja rajasimme vastuualueen tiukasti projektien taloudellisen kannattavuuden- ja kassavirtaan vaikuttaviin aktiviteetteihin.
Projektipäällikkö seuraa roolissaan omia käynnissä olevia projektejaan ja keskustelee projektien asioista (datasta) suorittavan henkilöstön kanssa. Hänellä on operatiivinen vastuu ja raportoi sitä kautta projektien etenemisestä ja kustannuksista operatiiviselle johdolle. Hänellä ei ole mahdollisuutta vaikuttaa projektien liikevaihtoon. Toiminnallaan hän kuitenkin pystyy vaikuttamaan projektilaskutukseen ja sitä kautta kassavirtaan.
Operatiivinen johto seuraa kokonaisuudessaan projektipäälliköiden toimintaa ja projektien kannattavuutta sekä tulosennustetta. Talouspuoli on lisäksi erittäin kiinnostunut projektien kassavirtaennusteesta ja sitä selittävistä syistä.
Jotta tiedolla johtaminen olisi muutakin kuin kasa raportteja, täytyy raportointi jakaa eri henkilöiden tarpeiden mukaisesti. Huubiasta tulee siis löytyä eri työtilat ja keskustelukanavat eri vastuualueille. Nykyisten projektien johtamisen työtilaa käyttää projektipäällikkö ja operatiiviselle sekä talousjohdolle laaditaan omat työtilansa. Keskustelukanavien avulla työtilojen datasta tehdyt havainnot voidaan jakaa ja välittää oikeille henkilöille helposti ja oikea-aikaisesti.
Kaikista työtiloista ei siis löydy samoja raportteja, sillä seurattavat mittarit vaihtelevat sekä tarvittavat tarkastelukulmat eriävät vastuualueittain. Näkökulma datan pohjalta tehtäviin päätöksiin on siis erilainen eri vastuualueissa, mutta tarvittava tietopohja on sama.
Voisimmeko auttaa teitä?
Saanen siis haastaa sinua: millaisia aktiviteetteja ja vastuualueita teidän organisaatiossanne on? Tai millaisia virtuaalityötiloja teidän tiedolla johtamisen prosessinne tarvitsee soljuakseen aidosti yrityksenne liiketoiminnan tukena. Autamme mielellämme teitä liikkeellelähdössä ja tyhjän paperin ongelman poistamisessa. Mallimme avulla avaamme keskustelun, jonka myötä konkretisoituu tiedolla johtamisen mahdollisuutenne ja käytännöt liiketoiminnallenne.
Simo Vesterinen - kirjoittaja on Visionbay Solutions Oy:n toimitusjohtaja.